-
Educators Resource
..oney Interactive Set
Retail:$17.04Our Price:$12.99(You Save: $4.05 )Identify U.S. currency and explore money values with this hands-on interactive set! Photo-real pieces are great for games and counting practice that help learners build basic money skills and practice math, grow descriptive word power, and think about...
-
Educators Resource
50 Money Activities
Retail:$15.86Our Price:$12.29(You Save: $3.57 )50 Money Activities is a set of 50 double-sided activity cards for teaching math skills with money. Topics include: coins, skip counting, trading, addition, comparison, denominations, place value, equivalence, receipts, methods of payment, addition,...
-
Educators Resource
Checkbook Math: Life Skills Math Series, Grades 6-12
Retail:$11.50Our Price:$8.19(You Save: $3.31 )After learning how to write a check, students are challenged with real-life finance word problems. First they must solve a math question. Next they are required to write a check for the correct amount, record the transactions, and keep track of the...
-
Educators Resource
Classroom Money Kit - Set of 1,000 Bills & Coins - Storage Tray and Lid
Retail:$69.07Our Price:$53.71(You Save: $15.36 )Teach everything from coin identification to making change! Kit includes 500 plastic coins, 500 play money bills, and a money tray measuring 11'' x 19.75''. Ages 5-9.WARNING CHOKING HAZARD: Small Parts. Not for Children Under 3 yrs.Key Features:1,000...
-
Educators Resource
Department Store Math Activity Book, Grades 4-8
Retail:$17.27Our Price:$12.29(You Save: $4.98 )From backpacks to blow dryers, nearly everything you might shop for in a discount department store can be found on the colorful, 11x17 inch fold-out price list that generates hundreds of addition, subtraction, multiplication, and division word problems...
-
Educators Resource
Double-Sided Magnetic Money Set
Retail:$50.45Our Price:$35.91(You Save: $14.54 )Big money! Detailed oversize money magnets feature updated designs on both front and back. Sticks to any magnetic surface for engaging money lessons. Targets coin identification and counting, and making change. Provides 36 coins (pennies, nickels, dimes,...
-
Educators Resource
Drive-Thru Menu Math: Add & Subtract Money
Retail:$17.27Our Price:$12.29(You Save: $4.98 )From burgers to burritos, nearly everything you might order from a fast food restaurant can be found on the colorful menus included in this hands-on, practical math series. Students solve computation and real-life word problems by referring to the highly...
-
Educators Resource
Drive-Thru Menu Math: Multiply & Divide Money
Retail:$17.27Our Price:$12.29(You Save: $4.98 )An Appetizing Approach to Learning Math Skills! From burgers to burritos, nearly everything you might order from a fast food restaurant can be found on the colorful menus included in this hands-on, practical math series. Students solve computation and...
-
Educators Resource
Financial Literacy
Retail:$12.16Our Price:$9.45(You Save: $2.71 )Help your middle school and high school students understand economics in an engaging way with Mark Twain's Financial Literacy Workbook. Financial literacy books are a great way for students to learn and reinforce important finance concepts through...
-
Educators Resource
Financial Literacy Lessons & Activities, Grade 1
Retail:$24.63Our Price:$19.09(You Save: $5.54 )Give first grade students important life skills by teaching them about money and financial concepts and how to apply math to the world around them!This dynamic teaching resource provides reproducible cut-out math manipulatives, reference sheets, and...
-
Educators Resource
Financial Literacy Lessons & Activities, Grade 2
Retail:$24.63Our Price:$19.09(You Save: $5.54 )Give second grade students important life skills by teaching them about money and financial concepts and how to apply math to the world around them!This dynamic teaching resource provides reproducible cut-out math manipulatives, reference sheets, and...
-
Educators Resource
Financial Literacy Lessons & Activities, Grade 3
Retail:$24.63Our Price:$19.09(You Save: $5.54 )Give third grade students important life skills by teaching them about money and financial concepts, and how to apply math to the world around them!This dynamic teaching resource provides reproducible cut-out math manipulatives, reference sheets, and...
-
Educators Resource
Financial Literacy Lessons & Activities, Grade 4
Retail:$24.63Our Price:$19.09(You Save: $5.54 )Give fourth grade students important life skills by teaching them about money and financial concepts and how to apply math to the world around them!This dynamic teaching resource provides reproducible cut-out math manipulatives, reference sheets, and...
-
Educators Resource
Financial Literacy Lessons & Activities, Grade 5
Retail:$24.63Our Price:$19.09(You Save: $5.54 )Give fifth grade students important life skills by teaching them about money and financial concepts and how to apply math to the world around them!This dynamic teaching resource provides reproducible cut-out math manipulatives, reference sheets, and...
-
Educators Resource
Financial Literacy Lessons & Activities, Grade 6
Retail:$24.63Our Price:$19.09(You Save: $5.54 )Give sixth grade students important life skills by teaching them about money and financial concepts and how to apply math to the world around them!This dynamic teaching resource provides reproducible cut-out math manipulatives, reference sheets, and...
-
Educators Resource
Giant Classroom Money Kit
Retail:$73.10Our Price:$56.67(You Save: $16.43 )Jumbo money tray is filled with 100 plastic pennies, nickels, dimes and quarters; 50 half-dollars; 100 each of 1, 5, 10 and 20; and 50 each of 50 and 100 play money bills. Includes 64-page Money Activity Book. Tray measures 10.2'' x 18.6''. Ages 5 to...
-
Educators Resource
Interactive Notebook: Economics and Money, Grade 5-8
Retail:$4.29Our Price:$3.33(You Save: $0.96 )Mark Twain's Economics and Money Interactive Notebook helps 5th-8th graders create their own social studies resource guide. Students strengthen their financial knowledge and creative and organizational skills through interactive learning. The 64-page...
-
Educators Resource
Market Math for Beginners Book, Grades 3-6
Retail:$17.27Our Price:$12.29(You Save: $4.98 )Spice up your basic math program! This fun and effective book develops math reasoning and computation skills through the use of real-life shopping situations. From peanut butter to paper towels, nearly everything you might shop for in a grocery store can...
-
Educators Resource
Math Die-Cut Magnets, ..oins
Retail:$8.44Our Price:$6.56(You Save: $1.88 )Die-cut magnetic US currency features a real-look, great for basic money counting, sorting, grouping, and making change. Pieces punch out from an 8-1/2'' x 11' magnetic sheet. Great for use on magnetic whiteboards, and sticks to any magnetic surface...
-
Educators Resource
Math Die-Cut Magnets, ..oins, 33 Per Pack, 6 Packs
Retail:$50.65Our Price:$39.39(You Save: $11.26 )Die-cut magnetic US currency features a real-look, great for basic money counting, sorting, grouping, and making change. Pieces punch out from an 8-1/2'' x 11' magnetic sheet. Great for use on magnetic whiteboards, and sticks to any magnetic surface...
-
Educators Resource
Math Die-Cut Magnets, ..ollars
Retail:$8.44Our Price:$6.56(You Save: $1.88 )Die-cut magnetic US currency features a real-look, great for basic money counting, sorting, grouping, and making change. Great for use on magnetic whiteboards, and sticks to any magnetic surface. Write-on/Wipe-off with dry erase markers or chalk pens!...
-
Educators Resource
Math Die-Cut Magnets, ..ollars, 12 Per Pack, 6 Packs
Retail:$50.65Our Price:$39.39(You Save: $11.26 )Die-cut magnetic US currency features a real-look, great for basic money counting, sorting, grouping, and making change. Great for use on magnetic whiteboards, and sticks to any magnetic surface. Write-on/Wipe-off with dry erase markers or chalk pens!...
-
Educators Resource
Menu Math for Beginners Book, Grades 1-3
Retail:$14.97Our Price:$10.65(You Save: $4.32 )Reinforce your basic math program with our Real-Life Math book! This fun and effective book teaches simple addition, subtraction, and multiplication through the use of real-life situations. Students will have a great time as they refer to the colorful...
-
Educators Resource
Menu Math: Old-Fashioned Ice Cream Parlor Book, Multiplication & Division
Retail:$11.24Our Price:$8.00(You Save: $3.24 )Make learning fun while boosting basic skills with this unique book of practical application math activities. The book features a colorful, 11'' x 17'' fold-out menu to which students must refer to figure costs when spending money at a restaurant! From...
-
Educators Resource
Menu Math: Old-Fashioned Ice Cream Parlor, 6 Extra Menus
Retail:$10.36Our Price:$7.37(You Save: $2.99 )Pack of 6 extra price lists for the Old-Fashioned Ice Cream Parlor. Perfect for role-playing situations and classrooms where students will benefit from having their own full-color, realistic price list to use instead of a black and white photocopy. For...
-
Educators Resource
Menu Math: The Hamburger Hut Book, 6 Extra Menus
Retail:$10.36Our Price:$7.37(You Save: $2.99 )Set of 6 extra price lists for The Hamburger Hut. Perfect for role-playing situations and classrooms where students will benefit from having their own full-color, realistic price list to use instead of a black and white photocopy.Key Features:Perfect for...
-
Educators Resource
Menu Math: The Hamburger Hut Book, 6 Extra Menus Per Pack, 3 Packs
Retail:$31.08Our Price:$22.12(You Save: $8.96 )Each pack includes 6 extra price lists for The Hamburger Hut. Perfect for role-playing situations and classrooms where students will benefit from having their own full-color, realistic price list to use instead of a black and white photocopy. Sold as 3...
-
Educators Resource
Menu Math: The Hamburger Hut Book, Addition & Subtraction
Retail:$17.27Our Price:$12.29(You Save: $4.98 )Make learning fun while boosting basic skills with this unique book of practical application math activities. The book features a colorful, 11'' x 17'' fold-out menu to which students must refer to figure costs when spending money at a restaurant! From...
-
Educators Resource
Menu Math: The Hamburger Hut Book, Multiplication & Division
Retail:$17.27Our Price:$12.29(You Save: $4.98 )Make learning fun while boosting basic skills with this unique book of practical application math activities. The book features a colorful, 11'' x 17'' fold-out menu to which students must refer to figure costs when spending money at a restaurant! From...
-
Educators Resource
Money Magnetic Accents
Retail:$13.64Our Price:$10.40(You Save: $3.24 )Decorate and educate with these durable, reusable magnetic accents. Add flair to any magnetically receptive surface such as doors, desks, shelving, and bins.Key Features:The perfect visual aid for lessons on counting moneySticks to any magnetically...